Magnetna šinska rasveta ima i funkcionalnu i dekorativnu ulogu. U poslovnom prostoru pruža prijatnu svetlost za rad, a kako je svedenih linija, savršeno se uklapa i u različite stilove enterijera privatnih stanova ili kuća.
Šta je magnetna šinska rasveta?
Reč je o sistemu osvetljenja koji se sastoji od niza svetiljki (reflektora), postavljenih na šinu koja se ugrađuje u plafon. Prednost magnetne šinske rasvete ili klik-klak rasvete je u tome što se rasvetna tela mogu lako ukloniti i promeniti ili čak premestiti kako bi se prilagodili svakoj potrebi. Druga prednost koju ćete obožavati je optimizacija potrošnje energije.
Iako postoje dva tipa – ugradna i nadgradna, naša preporuka je ugradna o kojoj ćemo i pisati.
Da li i kako šinska rasveta može da se uklopi u vaš dom?
Šinska rasveta ima podesive reflektore koji omogućavaju da svetlo usmerite gde želite. Pogodna je za sve prostorije – spavaće i dnevne sobe, kuhinje, trpezarije ili hodnike jer se ugrađuje u površinu plafona i vidljiva je samo elegantna linija.
Dobar izbor rasvete može da ulepša izgled prostorije, baš kao što i pogrešan izbor može da ga naruši, bez obzira na lepotu ostalih dekorativnih elemenata.
Šta to znači?
Ukoliko rasvetna tela nisu dobro izabrana, pojedini delovi stana mogu biti nedovoljno osvetljeni ili previše osvetljeni. U oba sličaja rezultat je osećaj iscrpljenosti nakon dužeg boravka u tim prostorijama. Recimo, u dnevnoj sobi želite da sedite, odmorite, opustite se, čitate knjigu ili provodite divne porodične trenutke. Kada osvetljenje nije dobro, glavni osećaj koji imate je zamor i bol u očima ili iznad očiju. Zato šinsku rasvetu ne preporučujemo jer je trenutno popularna, već jer dobra rasveta podrazumeva visok kvalitet svetla koje podiže vizuelni nivo celog prostora i ne narušava vaše zdravlje. S druge strane, možete je postaviti tako da vam osvetli najvažnije delove stana – kuhinjski pult ili radnu površinu ili je možete instalirati u tamni ormar kako biste osvetleli unutrašnje police.
Velika prednost je što se uklapa u skoro svaki stil enterijera – moderan, skandinavski, industrijski, klasičan, minimalistički, glamurozni.
Na šta treba obratiti pažnju?
Veoma je bitno planiranje, redosled i sinhronizacija fazerskih radova prilikom montaže magnetnog sistema rasvete. Tokom izrade gips-karton plafona, potrebno je prilagoditi potkonstrukciju gipsanih plafona šinskom sistemu.
Profili moraju biti pozicionirani na adekvatnim mestima kako bi omogućili stabilnost i montažu. Otvori za šinske sisteme moraju biti precizno iskrojeni po šemi koja se dostavlja uz kupljeni proizvod. Od izuzetne je važnosti da se prilikom montaže šinskog sistema predvide pozicije za odlaganje potrebnih drajvera. Oni moraju biti na dostupnom mestu u vidu revizionih otvora ili odloženi u strujnom ormaru, kako bi se omogućio nesmetani prilaz istim – radi eventualnog servisa i održavanja.
U kojoj fazi uređenja doma treba postaviti šinsku rasvetu?
Ovo pitanje najčešće postavljaju naši klijenti. Nakon montaže šinskog sistema u gips-karton plafone, kao i njenog priključenja na električnu instalaciju, slede molerski radovi. Preko rama same svetiljke postavlja se bandaž traka, vrše se radovi gletovanja, a odmah zatim i molersko- farbarski radovi. U ovom momentu šinski sistem je pod naponom od 24V, u kanale sistema se pomoću magneta instaliraju rasvetna tela koja čine sistem celovitim.
Rasvetna tela u okviru sistema dobijaju napon preko šinskih vođica i mogu se nesmetano pomerati i prilagođavati potrebama prostora. Mogu se birati pozicije po želji, što sistem čini multifunkcionalnim.
Šinska rasveta se sastoji iz sistema elemenata koji međusobnim sklapanjem čine krajnji proizvod. Da biste prepoznali ulogu svakog dela, pružamo vam besplatne konsultacije od trenutka biranja rasvete do finalizacije projekta i od nas dobijate kompletnu tehničku podršku. Takođe vam pomažemo da izaberete najbolje modele šina i reflekora koji će se savršeno uklopiti u vaš enterijer.